top of page

AVM Trend: Ajans Be Nice Markaların İç ve Dış Gözü Olma Misyonuna Sahip

Uzun yıllar Kurumsal İletişim ve Pazarlama yöneticiliği yapan başarılı iş kadını Ayşenur Ülvan Erkan, edindiği yüksek birikim ve tecrübeleriyle kendi kurduğu ajansı Ajans Be Nice ile başarılarını girişimcilikte de sürdürmeye devam ediyor...

Ayşenur hanım öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz ? Bize markanızın doğuş hikayesinden bahsedebilir misiniz ?


Lisansımı İktisadi ve İdari Bilimler üzerinde tamamladıktan sonra Yüksek Lisansımı Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi üzerine tamamladım.


Uzun yıllar köklü kurumların Kurumsal İletişim ve Pazarlama Departmanlarını yönettim. Hem eğitimim hem de sektördeki tecrübelerim içimdeki yaratma isteği ile birleşince, tek bir markaya ve tek bir sektöre hizmet vermenin ötesine geçti.


Yıllarca çalıştıktan, deneyim kazandıktan sonra nihayet kalbimin sesini dinledim ve markalara yeni bir soluk getirmek amacıyla Ajans Be Nice’ı kurdum.


Akabinde oldukça kısa bir sürede, uzun yıllardır bağlantıda olduğum dostlukların ve iş birliklerinin getirdiği güvenle, her biri kendi alanında başarılı olan üretici, yaratıcı iş kadını arkadaşlarım, Ajans Be Nice’a birikimlerini aktarabilecekleri bir çatı kuruluş olarak yaklaştılar. Hepimiz bir nevi güçlerimizi Ajans Be Nice çatısı altında birleştirdik.


Neden Be Nice ?


İngilizce “Nice” kelimesi, iyi, güzel, hoş, nazik, zarif, cana yakın gibi anlamlara geliyor. Türkçemiz kadar zengin değil ancak bir kelime ile tüm bu sahip olmak istediğimiz özellikleri dile getirebiliyoruz.


”Be Nice“ bu fikirden yola çıkılarak hayata geçirilmiş bir marka. Dünyada yaşanan krizler, çevre kirliliği, hayvanlara yapılan zulümler, kadınlara uygulanan şiddet, çalışanlara uygulanan mobbing, doğanın kirletilmesi, çocuk ölüm ve tecavüzleri gibi birçok konuda duyarlı bir marka ve bu konulara dikkat çekecek projeleri gerçekleştirme gücü yüksek.

Be Nice aynı zamanda çalışanlarımıza, çalıştığımız firmalara, işimize karşı da iyi ve güzel olmayı temsil ediyor. Her şey bir farkındalık. Biz de atacağımız her adımın iyiye ve güzele giden bir farkındalık yaratmasını istiyoruz.


Ajans Be Nice olarak verdiğiniz hizmetler nelerdir ve hizmetlerinizde markalara ne gibi farklı katkılar sağlıyorsunuz ?


Be Nice, markaların iç ve dış gözü olma misyonuna sahip yenilikçi, canlı, yaratıcı, tam hizmet sağlayan bir Stratejik Pazarlama ve Marka İletişim ajansı. Büyük iletişim ve pazarlama ajanslarına alternatif bir yaklaşım sunuyoruz ve temsil ettiğimiz firma ve markaların bir çalışanı gibi tüm süreçleri ele alıyoruz.


Hem markaların gözünden (iç ses), hem dışardan profesyonel bir gözle (ikinci göz) markaların analizlerini çıkartıp marka iletişim ve pazarlama stratejilerini oluşturuyoruz.

Bizimle çalışan her marka, bir ekip arkadaşını arıyormuşçasına bize her zaman ulaşabileceği bir iletişim ile ilerliyor. Bu, bir marka-ajans iletişimi açısından çok alışılmış bir durum değil.

Ancak bizim kuruluşumuzun temel prensiplerinden biri hızlı ve doğru iletişim. Hizmetlerimiz arasında markaların pazarlama stratejilerini belirleme ve uygulama, marka iletişimi ve konumlandırması, sosyal medya yönetimi, Online PR, influencer iletişimi, sosyal sorumluluk projeleri, medya ilişkileri yönetimi ve marka konumlandırmanın en önemli parçasından biri olan kiralama yönetimi hizmetleri yer alıyor.


Başarılı bir kadın girişimcisiniz, keza ekibinizi de yaratıcı, kendi alanında uzmanlaşmış, başarılı kadın bireylerden oluşturdunuz. Buna kısaca kadın istihdamına katkı sağlamak diyebilir miyiz ?


Kesinlikle.. Ekibimizdeki tüm kadınlar Ajans Be Nice’a çok inandı. Tüm ekip özgür olabilecekleri, özgür hissedecekleri, tecrübelerini kullanabilecekleri ve yeni tecrübeler edinebilecekleri bir alan buldu.


Bir insan mutlu olduğu yerde hem daha verimli, hem daha yaratıcı olur. Ajans Be Nice ekibi de mutlu oldukları işi yapmanın verdiği keyifle işlerine sarılıyor.

Ekipte gazetecilik yapmış isimlerden tutun kast direktörüne, sanatçı tur menajerinden tutun kitap yazarına, kurumsal marka pazarlamasından şarkı sözü yazarına kadar çok kabiliyetli kadınlar var. Bu da ajansın ve bizimle çalışan markaların şansı.


Yaşadığımız küresel pandemi sürecinde, çok fazla sektör ekonomik anlamda etkilendi. Bu dönemde bir iletişim ajansı olarak markalara önerileriniz nelerdir ?

Maalesef hepimizin hayatı, Covid-19 gibi hiç beklemediğimiz bir hastalık krizi ile mücadeleye girdi. Dünyanın altüst olduğu bu dönemde bütün şirket ve kurumlar yaşadıkları belirsizliklerden dolayı ilk kalem olarak reklam ve iletişim giderlerini kısma yoluna gitti.

Tabii zor bir dönem olduğunu biliyoruz ve onları çok iyi anlıyoruz. Hatta bu dönemde sırf markalara destek olmak için ücretsiz tanıtımlarını yaptığımız Instagram’da Bi Moda Hayat Mag’i (@bimodahayat) hayata geçirdik.


Fakat çok daha farklı bir dönüşüm de yaşadık. Bugüne kadar dijital medyayı hafife alan, şirket stratejilerinde yer vermeyen, sosyal medyayı önemsemeyen kurum, kuruluş ve markalar dijital dünyanın önemini fark etti.


Alışverişler çevirimiçi oldu, sosyal hayat sosyal medyada yaşandı, şirket toplantıları uygulamalar üzerinden yapılır oldu ve dijital dünyada var olamayan şirketler, müşterilerine dokunamadı; onlarla iletişim kuramadı.


İşte bu aşamada Pandemi tüm şirketlere bir zihniyet değişimi yarattı diyebiliriz. Artık tüm markalar çevirimiçi olmanın önemini anladı. Sosyal medyada var olmak, müşterilerine doğru mesaj ile dokunabilmek ve iletişim kurabilmek için bir ajansın önemini birçok yönetici bu dönemde anladı.

Dönem ve yaklaşımlar bu kadar değişmişken, markaların artık iletişim ve pazarlama faaliyetlerini durdurma gibi bir seçeneği maalesef ilk seçenek olarak akla gelmemeli.

Bu kadar hızlı değişen bir bilgi trafiğinde sürdürülebilir iletişimle tüketicilerinin karşısına çıkmayan markalar, maalesef daha fazla zorlukla karşılaşıyor. Ve düzensiz yapılan her iletişim, maalesef markaları hep yeniden başlangıç seviyesine getiriyor.


Bu yıl için hedefiniz ve yönettiğiniz projeler neler ? Bir marka sizinle neden çalışmalı; biraz bahsetmenizi istesek, bize neler anlatırsınız ?


Biz oldukça yeni bir ajansız. Pandemi gibi olumsuz ekonomik gelişmelerin yaşandığı bir ortamda kurulduk. Ancak bu kadar olumsuz rüzgârın estiği bir ortamda bile güçlü adımlarla ilerliyoruz.


Hedeflerimiz; çalıştığımız markaları hedeflerine ulaştırmak. Ajansımız orta ölçekli, start-up ve büyük ölçekli işletmelere hizmet veriyor, sosyal medyalarını ve kurumsal pazarlama süreçlerin, basın ve PR ilişkilerini yönetiyor.


Bu anlamda işletmelerin görünürlüğünü artıracak başarılı işlere imza atıyoruz. Şuan yoğunlaştığımız projelerden biri Blackspade. Markanın tüm kiralama süreçlerini Ajans Be Nice olarak yönetiyoruz.


Oldukça kısa bir sürede bu konuda hızla yol aldık. Geçtiğimiz hafta markanın 18’inci mağazasını Vadistanbul’da açtık. Yakın zamanda yeni anlaşmalarımızla da açılışlarımıza devam edeceğiz.Son Yazılar

Hepsini Gör

留言

評等為 0(最高為 5 顆星)。
暫無評等

新增評等
bottom of page